Fristående kurser - Regents University London

Sammanfattning
Kort om utbildningen
Studera 1 – 2 terminer på Regent’s University, Storbritanniens främsta privata universitet med campus i Regent’s Park mitt i London.
Fristående kurser är perfekt för dig som vill prova på universitetsstudier utomlands 1-2 terminer efter gymnasiet men även idealiskt för dig som redan studerar på högskola och vill studera en termin utomlands och tillgodoräkna dig kurserna i din pågående utbildning.
Du sätter samman ditt eget terminsprogram och kan studera allt från business och internationella relationer till design, film, media, skådespel, fashion eller psykologi.
En termin på Regent’s University är en fantastisk möjlighet att ta del av undervisning och faciliteter i toppklass och studentliv mitt i London.
Du kan välja kurser från alla skolans fakulteter. Du läser max 30 ECTS per termin.
EXAMEN
Fristående kurser, högskolepoäng
STARTER
Kurser startar i september och januari varje år
Plats
- Storbritannien
Kommande utbildningsstarter
Storbritannien
För att se alla kursstarter, läs mer hos utbildaren

Om Studin
STUDIN - Study International - är Sveriges ledande organisation för utlandsstudier. STUDIN är svensk representant för utländska universitet och hjälper dig kostnadsfritt med information, studievägledning och ansökan när du vill studera utomlands.
STUDIN är ett kunskapsföretag med spetskompetens inom internationell utbildning. Sedan 1990 har STUDIN hjälpt studenter till utbildningar och lärorika erfarenheter utomlands. STUDIN:s tjänst är helt kostnadsfri
Läs mer och boka kostnadsfri studievägledning på STUDIN.SE